Karta informacyjna przedsięwzięcia jest to dokument, który powinien zawierać podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu. Powinna charakteryzować przedsięwzięcie tak, aby informacje zawarte w nim umożliwiły identyfikację inwestycji, jej zakres, podstawowe parametry.
Karta informacyjna przedsięwzięcia jest wymagana w przypadku gdy planowane przedsięwzięcie zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Jest to grupa przedsięwzięć określonych w §3 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz w Aneksie II Dyrektywy Rady Nr 85/337/EWG w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko.
Karta informacyjna przedsięwzięcia powinna być również złożona w przypadku, gdy inwestor składa wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia zaliczanego do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko zawartych w §2 w/w rozporządzenia oraz w Aneksie I Dyrektywy Rady Nr 85/337/EWG, ale tylko w przypadku gdy nie załącza raportu a we wniosku prosi o określenie zakresu raportu.
Karta Informacyjna przedsięwzięcia, odniesiona do całości terenu winna zawierać w szczególności dane:
1) rodzaj (rodzaj przedsięwzięcia, rodzaj działalności związanej z przedsięwzięciem), skala (np. parametry produkcji, długość dla inwestycji liniowych itp.), usytuowanie przedsięwzięcia (w tym lokalizacja, opis terenów przyległych wraz z odniesieniem do najbliższej zabudowy mieszkaniowej), dane adresowe terenu i oznaczenie geodezyjne dotyczące działek (numer, arkusz, obręb, powierzchnia w m2, właściciel: imię nazwisko lub nazwa, adres)
2) obsługa komunikacyjna:
- lokalizacja wjazdu i wyjazdu
- ilość miejsc parkingowo-postojowych na terenie objętym inwestycją i na obszarach przyległych
- ilość samochodów osobowych (szt./dobę)
- ilość samochodów ciężarowych i innych pojazdów (szt./dobę)
3) powierzchnia zajmowanej nieruchomości (z wyodrębnieniem powierzchni terenu oraz istniejących i
planowanych obiektów budowlanych)
- powierzchnia całej nieruchomości, na której planowane jest przedsięwzięcie
- powierzchnia nieruchomości przeznaczona bezpośrednio pod planowane przedsięwzięcie
- powierzchnia użytkowa planowanego obiektu
4) dotychczasowy sposób wykorzystywania ww. terenu i obiektów budowlanych
5) pokrycie szatą roślinną (istniejącą i planowaną) oraz określenie ewentualnych kolizji:
- szata roślinna znajdująca się na terenie planowanej inwestycji
- określenie ewentualnych kolizji planowanej inwestycji z istniejącą zielenią
- rodzaj technologii (w odniesieniu do istniejącej i planowanej działalności – ogólna charakterystyka istniejącego i planowanego przedsięwzięcia)
- warianty przedsięwzięcia (z uwzględnieniem tzw. wariantu zero, polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia)
- przewidywana ilość wykorzystywanej wody, surowców, materiałów, paliw oraz energii, w tym szacunkowe zapotrzebowanie na energię:
- elektryczną (kW/MW)
- cieplną (kW/MW)
- gazową (m3/h)
- rozwiązania chroniące środowisko
- rodzaje i przewidywane ilości wprowadzanych do środowiska substancji lub energii przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko, w tym związane z :
- emisją do powietrza
- emisją hałasu
- odprowadzaniem ścieków socjalno–bytowych
- odprowadzaniem ścieków przemysłowych
- odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych
- gospodarką odpadami
- możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko
- obszary podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 1651 ze zm.), znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia
- czy dla projektowanej inwestycji planuje się utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania
(dla przedsięwzięć wymienionych w art. 135 Prawa ochrony środowiska), spowodowane tym, że mimo zastosowanych dostępnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska poza terenem zakładu lub innego obiektu.